Svět za lesklou obálkou 4.

By | 20. 1. 2011

Všechny osoby, události a reálie jsou smyšlené a podobnost se skutečností je čistě náhodná.

Je pár věcí, které při práci v luxusním časopise pochopíte hodně rychle. Ta zásadní Markovi nedošla hned při prvním setkání s americkou módní redaktorkou, protože si taky naivně myslel, že do Čech stejně lektoři angličtiny na UK, přijela předávat zkušenosti. Pochopil to ovšem po setkání s dalšími zaoceánskými akvizicemi, které se podíleli na chodu, vzniku a tvarování časopisů. Ne, že by byli neschopní, jen prostě využívali výhod, které jim rozvíjející se český magazínový trh nabízel.
Vypadalo to, že pokud chcete mít úspěšný luxusní časopis, musíte zaměstnat pár američanů, i kdyby nic neuměli.
Marek si chtěl o fungování módní redaktorky promluvit s někým z redakce, ale nikdo nejevil zájem, protože už nemuseli překládat její hloupé prupovídky stylu, že šedá je nová černá. Petr to vyřešil mávnutím ruky. Tom, který měl na starosti kulturu, jen začal nadávat a odešel na projekci a Honza s Markem prostě nemluvil, protože byl pořád uražený kvůli editorce.
Posledním členem redakce byl manažer, který pocházel z New Yorku. Jeho úkolem bylo pročítání zahraničních časopisů, hledání zajímavých článků a jejich nakupování od autorů. To byl oficiální úkol, ovšem ve skutečnosti si prostě jen užíval volno, které si vzal na škole ve státech a nechával si za dovolenou v Čechách ještě zaplatit. Jestli na první poradě to vypadalo, že má opravdu dobré nápady a do aktuálního čísla sehnal spoustu zajímavého čtení, podruhé už Marek viděl, že příprava mu trvala asi deset minut a kdyby vzal tužku a náhodně ji párkrát vrazil do hromady časopisů a tam otevřel, asi by jeho výběr článků ke koupi měl serioznější přístup.
O třídu lepší postavení měl americký fotograf. Tvářil se totiž hodně jako umělec, nosil zelenou vojenskou bundu a vždycky vyžadoval minimálně dva asistenty, aby mu jeden svítil a druhý stínil. Možná proto se mu vypláceli za každou fotku neskutečné peníze, i když nikdy neudělal nic podle zadání, a fotky dodal schválně o trochu později, aby si jich vážili.
Uprostřed toho se Marek ocitl a Majitel od něj čekal, že změny, které vykřikoval na pohovoru, provede. Teď litoval, že se nedržel dalšího pravidla Spolubydlího o tom, že laťku vytáhnout vysoko umí každý blbec, ale pak je jí taky třeba přeskočit.
Navíc se v redakci rozhořel boj o moc, kterou zatím v rukou držela Editorka, která využila toho, že většina redakce se do ní zamilovala a zbytek se jí pokoušel dostat do postele. Najednou ale byla pryč a na její místo nastoupil naprostý zelenáč. Petr cítil, že má skvělou příležitost vystoupat výš. Marek netušil, jestli ho nahoru žene touha něco dokázat, anebo být blíž firmám, které v roce 1998 ještě naprosto šíleně rozdávaly spousty dárků, jen aby se objevily na křídovém papíře uprostřed lesklé obálky. Grafička dokonce jednou před všemi řekla, že by měla to místo dostat, protože je z nich nejzkušenější a nakonec s Majitelem už přišla z minulého lesklého časopisu. Marek jednou zaslechl, jak se dokonce v redakci hádají, kdo má největší zásluhy o úspěch v prodejích.
Nakonec grafičce trochu podrazil nohy nápad dostat slavného českého brankáře na obálku. Vyrazila ho s celým týmem vyfotit za oceán. Chvilku tam s ním pobyli, udělali rozhovor, vytiskli ho na obálku a byl to naprostý propadák. Prodejní katastrofa. Nejhorší prodeje v historii. Když se hodnotilo číslo, vystoupil Majitel s prohlášením, že už nikdy žádný chlap na obálku E nesmí jít. Dokonce ani Bruce Willis, což Marka celkem překvapilo, protože Willis je přece hvězda první třídy. A tak se na obálku dala blondýna z pobřežní hlídky. Měla červené plavky, dokonalý dekolt a rekordy v prodeji. Po jejím úspěchu vstoupilo do dějin lesklých časopisů další pravidlo: Prsatá blondýna na obálce je vždycky záruka úspěchu. Stejně jako američani v redakci časopisu, rád by dodal Marek, ale nenašel odvahu. Asi na sebe nechtěl moc upozorňovat, protože by si Majitel mohl všimnout, že vůbec neví, o čem je řeč.

Be Sociable, Share!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *